Moxa: 10 €
Grelna vrečka: 2 €

Moxa izvira iz tradicionalne kitajske medicine, kjer se moxanje uporablja skupaj z akupunkturo.
Bolj evropska oz. naturopatska različica uporabe moxe pa je, ko le to uporabljamo za razsluzevanje telesa, dovajanje energije organom in krepitev imunskega sistema. Obstajaja zeliščna moxa, ki nima skoraj nič dima in vonja, a vseeno svoje delo opravi odlično, obenem pa se jo lahko uporablja tudi v notranjih prostorih.

KAKO NAM MOXA LAHKO POMAGA?
Moxa telo predvsem razsluzi in okrepi, okrepi imunski sistem, organe pa prekrvavi in ogreje ter s tem dovaja toploto in energijo v telo. Kadar nas na primer zebe ali imamo hladen določen predel telesa (mnogokrat to lahko opazite, tudi pri otrocih, na ledvem predelu oz. nad trtico), takrat tam zgubljamo energijo in to ni dobro. Ta predel vedo zaščitimo, da ne bo hladen in nam energija ne bo uhajala. Tudi, ko moxate, lahko z drugo roko z otipom preverite, kje je koža hladna in kje uhaja energija.

Moxanje pomaga pri številnih težavah. Moxamo lahko če imamo težave s pljuči (pljučnice, bronhitisi), ušesi (vnetja), endometriozo, miomi, cistami, učinkovita je tudi pri urogenitalnih težavah, težavah z mehurjem, jajčniki in prostato, menstruacijo, PMS-om. Uporaba se svetuje tudi pri težavah z zanositvijo, saj je lahko eden od razlogov tudi zasluzenost jajčnikov in/ali maternice oz. manjko energije v tem predelu.

KAKO IN NA KATEREM PREDELU TELESA IZVAJAMO MOXANJE?
ODRASLI
Tradicionalna kitajska medicina izvaja moxanje po akupresurnih točkah, moxo pa lahko uporabljamo tudi tako, da moxamo predel, kjer so težave. Če so težave v pljučih, moxamo zadaj na hrbtu, med lopaticami, predel pljuč (prosite nekoga, da vas moxa, saj sami tja ne boste dosegli) ali predel med prsmi, če so težave z jajčniki in maternico, moxamo tisti predel trebušne votline.

Glave in predela sinusov po tradicionalni kitajski medicini nikoli ne moksamo!

Kadar želimo prodreti do največ organov hkrati oz. želimo okrepiti imunski sistem na splošno in specifične težave niso tako izrazite, pa se svetuje, da se moxa točko prvega hranjenja, torej naš popek. Skozi popek bo namreč energija prodrla do vseh naših organov in največ jo bo odteklo prav v predel, ki izgublja in potrebuje največ energije. Če energijo potrebujejo ledvice, jo bo največ steklo v ledveni predel, če so to jetra, k jetrom … takrat torej moxamo predel popka.

Predel popka moxamo tako, da damo v popek najprej žličko soli, prižgemo moxo (opisano v nadaljevanju) in najprej segrevamo popek, dokler ne bo sol rahlo vroča (mora biti prijetno vroča, ne prevroča). Nato se s središča segretega popka počasi premaknite navzven in moxajte predel okoli popka in trebušno votilino a pri tem pazite, da se popek ne ohladi. Ko se začne ohlajati, se vrnite in ga moxajte toliko časa, da se ponovno ne segreje. Če imate težave z menstruacijo, miomi, cistami … moxajte tudi predel jajčnikov in maternice.

Če imate v telesu veliko sluzi, vlage in hladu, lahko postane sol v popku mokra, moxa pa se vam lahko med samim moxanjem tudi ugaša, zato imejte ob sebi ogenj, da jo prižgete nazaj. Moxanje se izvaja 20 minut oz. vse dokler vam je le to udobno in prijetno. Ko boste moxali preko popka, boste krepili imunski sistem in vse vitalne organe.

Moxanje urogenitalnega predela oz. predela jajčnikov in maternice, pa se toplo priporoča vsem ženskam, ki želijo zanositi, saj zasluzeni jajčniki in maternica, nimajo dovolj prekrvavitve in kisika in je zato zanositev težje mogoča.

OTROCI
Otroke nikoli ne moxamo na golo kožo, temveč na njih vedno pustimo oblačilo, majčko, da jih slučajno ne spečemo. Zelo male otročke moxamo le predel na hrbu, med lopaticami.

KAKO MOXO UPORABLJAMO?
Moxo prižgemo in smo pozorni, da cigara moxe zažari (lahko o tudi malce popihamo, da hitreje zažari). Bodimo pazljivi, da nas ne speče, saj je zelo vroča. Ob sebi imamo pepelnik, kamor ves čas moxanja, skrbno otresamo pepel, ki bi nas, če pade na golo kožo, močno spekel. Ko je moxa vroča in žareča, pričnemo z moxanjem željenega predela. Z moxo se nikoli (!) ne dotaknemo kože, temveč se ji približamo na nekaj centimetrov in s hitrimi gibi zapestja (vrtečimi/krožnimi ali gor-dol ali levo-desno) premikamo moxo po predelgu, ki ga želimo okrepit in razsluzit. Če gibi ne bodo hitri, bo moxa spekla, kljub temu da se ne bo dotaknila kože. Če vam je občutek na nekaj centimetrov prevroč, povečajte razdaljo in/ali hitreje premikajte/vrtite moxo nad kožo. Med prsti jo boste verjetno najlajžje držali tako, da jo primete s palcem, kazalcem in sredincem ali da jo držite kot nalivno pero. Razen pri otrocih, ko moxanje izvajamo čez majčko, torej ne na golo kožo, da slučanjo ne pade kakšen ogorek, ki bi jih spekel, se svetuje, da se na odraslih moxanje izvaja na goli koži (a poudarjam, brez direktnega kontakta s kožo!).

Željeni predel moxamo, dokler se le ta ne segreje oz. minimalno 20 minut. V tem času bomo že začutili tudi, kako vročina moxe udarja nazaj, v predel roke, s katero moxamo.

KDAJ MOXATI?
Moxa terapija se lahko izvaja in se celo priporoča izvajati celo leto oz. kadarkoli v letu, ko nastopijo težave. Če imate težave s presežkom sluzi, se moxajte, ne vezano na letni čas. Za preventivo ali še močnejšo krepitev, pa je izvajanje moxa terapije še posebej priporočljivo ob enakonočju, ki nastopi meseca marca in septembra, ter vsako polno luno. Takrat en dan moxanja šteje kot 3 dni.

GRELNE VREČKE

Grelna vrečka izvira iz tradicionalne kitajske medicine, kjer se jo uporablja za odvajanje prekomerne vlage in hladu iz telesa, zato pomaga pri številnih težavah.

Iz telesa izpodrine hlad in vlago, stimulira cirkulacijo krvi in lajša bolečine. Učinkovito pomaga pri artralgiji (boleči sklepi), povzročeni zaradi preveč hladu in vlage v telesu, pri odrevenelosti sklepov in abdominalnih bolečinah zaradi presežka vlage.

Uporablja se jo tudi pri artritisu, menstrualnih bolečinah, bolečem želodcu, išiasu, za boleče kosti (kolena, komolce, ramena), vratna vretenca ter za sinuse (cca 20 minut – ne zaporedoma). Ponoči lahko vrečko postavimo na predel jeter.

Uporaba:
Grelna vrečka je primerna le in izključno za zunanjo uporabo. Embalažo odprite (na vrečki je označena puščica, kjer se vrečko odpre) in pri tem pazite, da ne poškodujete vsebine, saj bo vrečka v tem primeru neuporabna. Vzemite vrečko v roke ter jo dobro pregnetite, mencajte in potolčite med dlanmi, da se aktivira in prične oddajati toploto. Ko se segreje jo položite na obolelo mesto za največ 2 uri, potem jo prestavite na drugo mesto (drugi del telesa) in menjajte na 2 uri, razen na predelu mehurja jo pustimo 30 minut. Ponoči postavimo vrečko (zavito v robček) na predel jeter. Zaradi vpijanja presežka vlage iz telesa lahko postane vrečka tudi vlažna. Če se to zgodi, jo obrnite na suho stran in se sama posuši.

Ko vrečka preneha oddajati toploto (po nekje 24 do 48 urah, odvisno od posameznika) vrečko odvrzite (lahko jo odprete in vsebino stresete po zemlji ali rožah). Uporabite le eno vrečko naenkrat.

Opozorilo: Namejeno le zunanji uporabi. Vrečke ali vsebine se ne sme zaužiti. Ne priporočamo nosečnicam z bolečinami v trebuhu. Ko/če je vrečka na koži dolgo časa, pazite, da ne nastane neboleče vzdraženje kože pri nizki temperaturi.

Sestava:
Zdravilni gozdni koren (Angelica sinensis), Rhizoma chuanxiong (Rhizoma Ligustici Chuanxiong), Radix saposhnikoviae, Herba clematidis intricatae, železov prah.

Diana Vlahinič, TCM
Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine
OrCa trgovina

*članek je povzet iz spletne strani: or-ca.si